Finala Champions League

barcelona-noua-campioana-europeiAseară s-a jucat finala Champions League, un meci spectaculos între două mari campioane europene: FC Barcelona şi Manchester United. Marea finală de la Roma a început slab pentru Barcelona, catalanii trecând cu mare greutate de centrul terenului în primele minute. Ocazia debutului de meci i-a aparţinut lui Ronaldo, dar şutul său din lovitura liberă (2′) a fost respins cu mare greutate de Valdes.

Catalanii intră în meci în minutul 10, atunci când Eto’o îşi dovedeşte calităţile de mare atacant şi deschide scorul după ce îl întoarce pe Vidic. După acest moment, pe teren a existat numai o singură echipă, ibericii zburdând practic pe gazon. Până la pauză nu se mai înscrie, iar englezii sperau într-o minune în al doilea mitan.

Din păcate pentru milioanele de suporteri ai lui United, Ronaldo şi compania nu se trezesc, iar Henry 49′ şi Xavi 53′ ratează ocazii imense. Izbăvirea avea să vină în minutul 70′ atunci când Messi pluteşte (de la cei 1.69 metri ai săi) peste apărarea lui Manchester şi face 2-0.

Ceea ce părea să fie o finală echilibrată a fost de fapt o demonstraţie de fotbal din partea Barcelonei, catalanii preluând trofeul chiar de la învinsa Manchester United.